SÜRATLI TAARRUZ BOTU PROJESIRMK Marine tarafindan orijinal olarak tasarlanan Süratli Taarruz Botu 42.0 metrelik tam boya ve 6.8 metrelik tam genislige sahiptir. Tam yüklü deplasmana iliskin drafti 2 metreden azdir. Tam yüklü deplasmani ise 240 tondur. Süratli Taarruz Botunun, üç adet yüksek devirli dizel makine, üç devir düsürücü disli, üç saft hatti ve iki adet döndürülebilir su jeti ile bir adet buster tip su jetinden olusan ana tahrik sistemi ile botun ulastigi azami hiz 35+ deniz milidir.

  • 42 m'lik "stealth" özellikli Ani Taarruz Botu, uluslararasi sularda ve karasularinda; gözetleme, devriye, istihbarat toplama, arama ve kurtarma görevleri ile önleme görevlerini yürütmek üzere tasarlanmistir.
  • Süratli Taarruz Botu, çok maksatli bir platform olarak suüstü ve hava harbi kosullarina karsi operasyon yapacak sekilde tasarlanmistir. Radar kesit alanini en aza indirgemek maksadiyla tasarim optimizasyonu gerçeklestirilmistir.
  • Alüminyum yapisi sayesinde kizil ötesi ve manyetik iz degerleri de azaltilmakta bu da geminin tespit edilme olasiligini azaltmaktadir.
  • Özel olarak tasarlanmis kiç rampasinda bulunan RHIB ile özel kuvvet personeli süratle denize indirilerek yasadisi olaylara müdahale etme kabiliyetine sahiptir.
Süratli Taarruz Botu, 15 knot olan ekonomik sürati ile maksimum 2000 deniz millik seyir siasina sahiptir. 12 kisilik gemi personeli ile ikmal yapmaksizin denizde kalma süresi 7 gündür. Süratli Taarruz botlari silah ve sensör sistemlerinin farkli kombinasyonlari ile konfigüre edilebilir.